i kolejne książkowe polecenia. pierwsza to „Przejażdżka życia” czyli historia Roberta Igera, wieloletniego CEO disneya. rzecz bajkowa, jak na disneya przystało, prosto z amerykańskiego snu. czyta się przyjemnie, więc sprawdzi się w sam raz jako lekka weekendowa lektura. najbardziej w tej historii ciekawiły mnie wątki akwizycji pixara, lucasfilm, 21st century fox oraz budowy disney+. i… Czytaj dalej „Przejażdżka życia”, „Factfulness” i „Mniej znaczy lepiej”
„Republika Samsunga”
zanim zaczęłam czytać tę książkę niewiele wiedziałam o Samsungu jako firmie. jak jest zbudowana, zarządzana, kto stoi za tą marką. przed lekturą przeczytałam krótką recenzję, z której wynikało, że autor jest raczej wielbicielem marki… jeśli tak, to wyświadczył jej raczej niedźwiedzią przysługę. biznes w stylu Samsunga (a raczej to, jak został przedstawiony w książce) oznacza… Czytaj dalej „Republika Samsunga”
Jak budujemy start-upy?
Właśnie ukazał się Przewodnik Szkoły Pionierów PFR, który zbiera najlepsze praktyki wypracowane przez uczestników i ekspertów prowadzących warsztaty w ramach trzeciej edycji programu edukacyjno-inkubacyjnego Szkoła Pionierów PFR. Miała przyjemność przygotować do niego artykuł poświęcony weryfikacji pomysłu na biznes. Raport dostępny jest pod adresem: https://pfrsa.pl/jak-budujemy-startupy
„Metoda czarnej skrzynki”
Ta książka jest doskonałym uzupełnieniem „Lean Startup” Erica Riesa. Może powinna być nawet czytana przed nią i traktowana, jako prequel, bo przygotowuje i wprowadza w samą esencję lean startup, czyli eksperymentowanie. Jest o tym: jak bardzo nie lubimy popełniać błędów (nie zawsze słusznie), przyznawać się do nich (co najczęściej działa jednak na naszą niekorzyść, mimo,… Czytaj dalej „Metoda czarnej skrzynki”
„Wzrost przestaje być naszym celem.”
Pragniemy stworzyć nową definicję sukcesu. Na przykład chcemy z niej wyeliminować wszelkie odniesienia do wzrostów w naszych wynikach sprzedaży.
„Gdy regułą jest brak reguł”
wyobraź sobie, że firma, którą budujesz lub w której pracujesz nie ma polityki urlopowej (każdy decyduje ile dni czy tygodni urlopu wykorzysta), ani polityki zatwierdzania wydatków służbowych. gdzie pracownik podejmuje i zatwierdza swoje decyzje i zarabia najwięcej, ile płaci się na rynku osobom zatrudnionym na takim stanowisku. brzmi, jak utopia? bajka? przedszkole? „no tak, w… Czytaj dalej „Gdy regułą jest brak reguł”